FIDE Dünya Şampiyonasında ikinci oyun ve ilk galibiyet

İlk galibiyet Nepo’dan geldi.

FIDE Dünya Şampiyonası 2. oyun Nepo’nun galibiyeti ile sonuçlandı. Beyazlarla oynayan Ding oyuna 1.d4 hamlesi ile başladı. 2…Af6 ile devam eden Nepo 3.c4 e6 hamlelerinin ardından 3.Af3’e 3…d5 oynayarak kendinden beklenen Grünfeldden ayrıldı. Oyundaki esas sürpriz ise 4.h3 ile Ding’den geldi. Birçok otoritenin bile tam anlayamadığı hamle belli ki bir hazırlığın parçasıydı.

Üst seviyede neredeyse ilk defa oynanan bu hamle Nepo’nun 10 dk düşünmesine sebep oldu. Nepo 4…dxc4 ile oyunu kabul edilmiş vezir gambitine çevirdi. Oyun bundan sonra normal gelişim hamleleri ile devam ederken 12.Axf6+?! ile geldi. Ding muhtemelen 12…Vxf6 hamlesini bekliyordu. Fakat kaçırdığı veya hafife aldığı hamle 12…gxf6 oyunun bir nebze gidişatını değiştirdi. Beyazlar için g hattı açılmış oluyor ve özellikle de b7’deki fil ve kale işbirliği düşünüldüğünde beyazlar için şah kanadında güçlü bir atak şansı doğuyordu.

13.e4 hamlesi Ding için işleri daha da zorlaştırdı. 13…c4 hamlesi her ne kadar merkezi beyaza vermiş gibi duruyorsa da aslında hem vezir kanadını kapatıyor hem de siyaha ters kanada rok yapıp saldırı başlatma şansı tanıyor.

17. Fd3? Ding günüde değil! bir kötü seçim daha. Muhtemelen açık g hattından b7 fili ile gelebilecek tehlikeye önlem için Ke1 ardından fili f1 karesine getirmek istiyor. Fakat buna zamanı yok. Ardından 18…f5! ve 20…Kg5 kale fedası ile beyazın konumu çöküyor. 29 hamle süren ikinci oyun şampiyonanın ilk galibiyetine de sahne oldu. Ding 0-1 Nepo

Hits: 6

%d blogcu bunu beğendi: