FIDE, Adaylar Turnuvasına seçim kriterlerinde reform yaptı.

FIDE’den yeni karar

FIDE Konseyi bugün yayınladığı bir kararla, Dünya Şampiyonun karşısına çıkacak adayı belirleyen, adaylar turnuvasına katılacak sporcu belirleme yönteminde değişikliğe gitti.

Adaylar turnuvasına seçim sürecindeki en önemli değişiklik; değişik FIDE onaylı (FIDE Rated) turnuvalarda toplanacak puanlar neticesinde, en çok puan toplayan sporcunun, 8 kişilik adaylar turnuvasına katılım hakkı elde edecek olması. FIDE Adaylar turnuvası için kabul edilecek turnuvalar ile ilgili belirli kriterler de belirledi. Bu turnuvaların; Standart zaman kontrolünde oynanması, Uluslararası Hakemler tarafından denetlenmesi gerekiyor. Ayrıca bu turnuvalarda etkin Fair Play önlemlerinin uygulanması şartı var.

İkinci ana değişiklik ise Dünya Kupası katılımcılarına 3 hak tanınması. Önceden Dünya kupası kazananı ve finalisti Adaylar turnuvasına katılım hakkı tanınmıştı. Alınan yeni kararla Dünya Kupası 3’üncüsü de Adaylar Turnuvasına katılmaya hak kazanacak. Böylece 3-4’üncülük maçı da önem kazanmış oldu.

8 sporcunun yarışacağı FIDE Adaylar Turnuvası 2024’e katılım nasıl olacak?

  1. FIDE Dünya Şampiyonası Maçı 2023, İkincisi(Ian Nepomniachtchi veya Ding Liren)
  2. FIDE World Cup 2023 (Bakü 2023), 1., 2. ve 3. bitiren üç oyuncu.
  3. FIDE Grand Swiss Tournament 2023 (Isle of Man, 2023), 1. ve 2. bitiren iki oyuncu.
  4. FIDE tarafından onaylanan yukarıdaki kriterleri (uygun etkinlikler) karşılayan FIDE dereceli turnuvalarda bir yıl boyunca (2023) en yüksek sonuçları elde edecek bir oyuncu.
  5. FIDE’nin belirlediği kriterleri karşılayan en az 4 uygun turnuva oynamış olması koşuluyla, 01/01/2024 itibarıyla standart reytinge göre en yüksek reytingli oyuncu.

For more information: https://fide.com/news/2138

Hits: 140

%d blogcu bunu beğendi: