GM Levon Aronian ABD yolcusu

2781 ELO ile Dünya sıralamasında #6’ncı olan GM Levon Aronian artık ABD için oynayacak.

GM Levon Aronian, 26 şubat Cuma günü kendi facebook sayfasından yaptığı açıklamada, Ermenistan’dan ayrılacağını ve artık ABD’yi temsil edeceğini belirtti.

FIDE dünya sıralamasında #6’ncı olan , 38 yaşındaki sporcu kararında en önemli etken olarak, Ermenistan yetkililerinin satrança gereken önemi vermemesini gösterdi.

“I was faced with a choice: quit my job or move to where I am valued”

Saint Louis Satranç Kulübünden yapılana açıklamada da Araonian’ın kariyerine devam etmek için ABD şehrine yerleşeceği ve ileride ABD’yi temsil edeceği belirtildi.

Tüm bu gelişmeler beraberinde bir dizi tartışmayı da beraberinde getirdi. Basında ve sosyal medyada konu üzerine epey bir spekülasyon yapılmaya başlandı. Bu tartışmalara değinmeden şu iki gerçeği belirtmek gerekir: ilki, Ermenistan satrancı özellikle de milli takımı büyük bir kayıp verdi. Ermenistan satranç federasyonu başkanı, Reuters’e verdiği demeçte Aronian’ın kararına üzüldüğünü belirterek, bunun Ermenistan satrancı için büyük bir kayıp olduğunu belirtti. İkincisi ise Aronian’ın gelmesi ile birlikte FIDE dünya sıralaması ilk 20’de 5 Amerikan sporcusu oldu. Bu durum Milli takımdaki dengeleri değiştirecek gibi duruyor.

Tartışmalar başladı bile. Bu transferin ABD milli takımı içindeki rekabeti ve sporcuların motivasyonunu artıracağını söyleyenler de var özellikle gençlerin önünün kesildiğini söyleyenler de. Mevcut durumda FIDE rating listesine Aronian #6’ncı. Diğer ABD’li sporcular ise: #2 Fabiano Caruana, #9 Wesley So, #14 Leinier Dominguez ve #19 Hikaru Nakamura.

Hikaru Nakamura yaptığı açıklamada Aronian’ı anladığını fakat bunun Amerkalı genç satranç oyucuları için tam bir felaket olduğunu belirtti. Özellikle Jeffery Xiong, Awonder Liang,  Sam Shankland ve Ray Robson gibi olimpiyatlarda milli takıma girme mücadelesi veren sporcular için bu durumun kötü olduğu belirterek ” Gerçekten desteğe ihtiyacı olanların, üst seviye olan sporcular değil yerli yetenekler olduğunu” söyledi.

Ian Nepomniachtchi de Aronian’ın ülke değiştirme tercihine saygı duyduğunu ama satrancın da futbol gibi olmasını ve sporcunun bir ülke milli takımında oynadıktan sonra başka bir ülkenin milli takımında oynayamaması gerektiğini belirtti.

GM Sergey Karjakin ise Aronian’ı destekleyenler arasında olmakla birlikte ABD milli takımında kimlerin oynayacağını merak ettiğini söyledi.

ABD 2016 satranç olimpiyatları öncesinde de Fabiano Caruana’yı transfer ederek aynı şeyi yapmıştı. 2022 olimpiyatları yaklaşıyor ve görünen o ki ABD olimpiyatların en güçlü takımlarından biri olacak.

Hits: 62

%d blogcu bunu beğendi: