Tata Stell Satranç Turnuvası, Şampiyon Jorden Van Foreest

İki Hollandalının finalinde kazanan Jorden Van Foreest oldu.

İki ev sahibi Hollandalı sporcunun eşitlik bozma karşılaşmalarında kazanan Jorden Van Foreest oldu. 13üncü tura girilirken Anish Giri 8 puanla lider konumdaydı ve onu takip eden dört oyuncunun da şampiyonluk şansları devam ediyordu. Anish Giri, siyah taşlarla oynadığı  David Anton Guijarro oyunundan beraberlikle ayrılarak puanını 8,5’e yükseltti. Ardından gelen ve şampiyonluk şansı olan oyunculardan sadece Jorden Van Foreest (Nils Grandelius ile beyaz taşlarla oynadı) galip gelmeyi başardı. Puanını 8,5’e yükselten Jorden Van Foreest turnuvayı averajla birinci sırada tamamladı.  İlk iki sırayı aynı puanla bitiren iki oyuncu olduğu için eşitlik bozma karşılaşmalarına geçildi. Temponun 5 dk+3 sn olduğu iki oyunluk eşitlik bozma karşılaşmaları da beraberlik ile sonuçlanınca, şampiyonu belirlemek için Armageddon karşılaşmasına geçildi.

Jorden Van Foreest. copyright © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2021

Armageddon karşılaşmasında Giri beyazlarla, Van Foreest ise siyahlarla oynadı. Giri’nin 1 dakikalık avantajla başladığı oyunda (Giri-5 dakika, Van Foreest- 4 dakika) şampiyon olmak için rakibini yenmesi gerekiyordu. Van Foreest’e ise beraberlik yetiyordu. Çok heyecanlı geçen oyunda, üstünlük elden ele geçmesine rağmen, oyun sonunda Giri kazanç konumdaydı ve galibiyete çok yakındı. Fakat süre Van Foreest’in lehine işliyordu. Sonuçta Giri süreden kaybetti.

İki Hollandalının final maçından şampiyon olarak  Jorden Van Foreest çıktı. Jan Timman’ın 1985’deki zaferinden buyana 36 yıldır ilk defa bir Hollandalı, kendi evinde ve Satrancın en prestijli turnuvalarında olan Tata Stell Satranç turnuvasının kazanmış oldu. Tebrikler Jorden Van Foreest.

copyright © Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2021

Sıralama:

1Van Foreest, Jorden8,5 puan
2Giri, Anish8,5 puan
3Esipenko, Andrey8 puan
4Firouzja, Alireza8 puan
5Caruana, Fabiano8 puan
6Carlsen, Magnus7,5 puan
7Harikrishna, Pentala6,5 puan
8Tari, Aryan6 puan
9Grandelius, Nils6 puan
10Duda, Jan-Krzysztof5,5 puan
11Vachier-Lagrave, Maxime5 puan
12Wojtaszek, Radoslaw5 puan
13Anton Guijarro, David5 puan
14Donchenko, Alexander3,5 puan

Hits: 36

%d blogcu bunu beğendi: