Şampiyon Radjabov

9 günlük Champions Chess Tour Airthings Masters turnuvasının kazananı Teimour Radjabov.

Photo: chess24

Champions Chess Tour’un ilk büyük turnuvasının kazananı Teimour Radjabov oldu. İki gün süren final maçlarının ilk gününü 2.5-1.5 kazanan ve seride 1-0 öne geçen Azerbaycan’lı büyük usta, ikinci günde de güzel ve etkili oyununu sürdürerek üçüncü oyunda aldığı beraberlikle, son oyun oynanmadan şampiyon oldu. Çok sakin oyun tarzı ile öne çıkan Teimour Radjabov, sevincinden göz yaşlarına hakim olamadı. Tebrikler

İkinci final gününün ilk oyununda, beyazlarla oynayan Aronian İtalyan açılışını tercih etti. Başabaş giden oyunda, Aronian çok riskli bir hamle yaparak 21. e5? Oynadı. Aslında risk almaktan ziyade kumar oynadı. Bu kaba hata oyunda siyahları birden avantajlı konuma getirdi fakat Radjabov bunu değerlendiremedi. 21…dxe3 22.Vg6+ ile Aronian istediğini elde etti ama devamını getiremedi. Oyun Radjabovun avantajlı konumda olmasına rağmen beraberlik ile sonuçlandı.

İkinci oyun Radjabov açısından daha rahat geçti denilebilir. Sakinliğini hiç elden bırakmayan Radjabov, oyunu baştan sona domine eden taraftı ve galip gelerek maçta skoru 1.5-0.5 yaparak öne geçti.

Şampiyonluk için Radjabov’a 3ncü oyunda beraberlik yetiyordu. İlk oyunda olduğu gibi İtalyan oynayan büyükustalar, eşitliği oyun sonuna kadar bozamayınca oyun beraberlik ile sonuçlandı.

Finalin ikinci gününde ilk 3 oyunda rakibine 2-1 üstünlük sağlayan Radjabov, son oyunun oynanmasına gerek olmadan şampiyonluğunu ilan etti. Bu şampiyonluk Radjabov’a eylül ayında yapılacak finallere katılma şansı da verdi. Tebrikler Şampiyon.

Hits: 39

%d blogcu bunu beğendi: