Finalin ilk gün galibi Teimour Radjabov

aronian-radjabov-airthings-masters-final photo: chess24

Finalin ilk gününde oynanan 4 oyunda rakibine 2,5-1,5 üsttünlük sağlayan Radjabov, yarın oynanacak 2nci maça avantajlı çıkıyor. İlk üç oyunun beraberlik ile sona ermesinden sonra Radjabov’a galibiyeti getiren 4üncü maç oldu.

“It was a tough match. All of these games are very tense. I almost misplayed it as white in game 3.” GM Teimour Radjabov (AZE)

İlk oyunda siyahlarla oynayan Aronian 32nci hamlede oluşan konumda piyon önde olmasına rağmen baskı altında. Siyahın şahı merkezde ve koruması zayıf. Aronian bu sebeple 30…Ve5 ile vezirleri değişip piyon avantajını kullanabileceği oyun sonuna gitmek istiyor.

31.Va3+ Vc5 32.Fxa6 Vxa3 33.Kxa3 Siyahın vezirleri değişme isteği ona bir piyona mal oldu. Zaman sıkışmasına giren Aronian, iyi savunma yapan Radjabov karşısında beraberlik ile yetindi.

İlk maçın son oyununda siyahlarla oynayan Radjabov, beyazın Ruy Lopez’ine Berlin duvarı ile karşılık verdi.

Aronian 23.f6?! hamlesi ile piyonlarını siyah renkli karelere koyarak, kendi siyah renkli filinin etkinliğinin büyük ölçüde azalttı. Radjabov, 23…Fd7 24.b4 g5 25.Fg3 Fe6 sonrasında beyaz renkli filini güzel bir kareye geliştirerek, beyazın merkezdeki iki piyonunu durdurmayı başardı. Radjabov uzun vadede bu avantajı galibiyete çevirmeyi başardı ve finalin ilk maçını kazanarak büyük bir avantaj elde etti.

“Of course I am very sad.” Aronian says after losing the first match, and adds that he made a mistake in his preparation. GM Levon Aronian (ARM)

Airthings Masters üçüncülük/dördüncülük maçı ise beraberlik ile sonuçlandı. İlk iki oyunu kazanan Daniil Dubov’a bir beraberlik yetiyordu. Fakat  Maxime Vachier-Lagrave güzel bir geri dönüşle son iki oyunu kazanarak durumu eşitledi. Taraflar 2nci güne eşit giriyor.

Hits: 19

%d blogcu bunu beğendi: