FİDE Dünya Kupası formatı değişiyor.

Oyuncu sayıları ve ödüller arttı.

1,890,000 $ ödüllü olacak turnuvada 206 sporcu yarışacak. Kadınlar Dünya Kupası katılımcı sayısı da artıyor. 103 sporcunun katılacağı FİDE Dünya Kadınlar Turnuvasında ödül miktarı 676,000 $

FİDE’nin en çok takip edilen  ve amiral gemisi konumundaki turnuvası olan Dünya Kupasının formatı genişletiliyor. Hem katılacak sporcu sayısı hem de ödül miktarı artacak. Her iki turnuva da 2021 yılının ikinci yarısında Rusya’da organize edilecek.

FİDE

Dünya Kupasında yarışacak sporcu sayısı 128’de 206’ya çıkartılacak. Dünya şampiyonu, Kadınlar Dünya şampiyonu, Dünya Gençler şampiyonu ve bir önceki Dünya kupası yarı finalisti dört sporcunun doğrudan katılım hakkı kazanacağı turnuvada toplam 206 sporcu yarışacak. FİDE’nin kesin kriterlerini yakın zamanda açıklayacağı turnuvaya Kıta şampiyonlarına ve ulusal federasyonlara kontenjanlar verilecek. Turnuvanın ilk turu 156 sporcu ile sınırlandırıldı. Dünya sıralamasındaki ilk 50 sporcu turnuvaya  2nci turda katılacak.

Dünya Kadınlar Kupasında ise katılımcı sayısı 64’den 103’e çıkartıldı. Katılımcıların seçiminde; 51 sporcu kıta şampiyonalarından, 39 sporcu ulusal federasyonlardan  dahil edilecek. FİDE başkanının bir, organizatörün de bir sporcu seçme kontenjanı olacak. Ayrıca FİDE Dünya Kadınlar Kupası, 3 sporcuya “Kadınlar Adaylar Turnuvasına” katılım hakkı sunacak.

https://fide.com/news/879

Hits: 170

%d blogcu bunu beğendi: