KKTC Genel Satranç Şampiyonası

2nci ayak karşılaşmaları tamamlandı.

FM Yamaç Samani lider

KKTC Genel Satranç Şampiyonası’nın 2. Ayağı, Arif Hasan Tahsin Tarih ve Kültür vakfının katkılarıyla, Arif Hasan Tahsin anısına Mağusa’da yapıldı. Cumartesi 1, Pazar ise 2 karşılaşmanın yapıldığı şampiyonada sona yaklaşılırken FM Yamaç Samani lider konumda. Şampiyonanın iki turdan oluşan son ayağı 18-19 Aralık tarihlerinde Güzelyurt’ta yapılacak.

2nci ayağın en önemli karşılaşması 5nci turda aynı puanla liderlik mücadelesi veren, FM Hüseyin Can Ağdelen ve FM Yamaç Samani arasında oynandı. Siyahlar Petroff savunmasını tercih etti ve mücadele beraberlik ile sonuçlandı. 6ncı turda FM Ağdelen rakibi Mustafa Sakallı’ya kaybedip, FM Samani de galip gelince, FM Samani 2nci ayağı lider olarak tamamlayarak şampiyonluk yolunda büyük bir avantaj yakalamış oldu.

 Sıralamada son durum:

1 FM Yamaç Samani 5,5 puan

2 Mustafa Sakallı 5 puan

3-5 FM Hüseyin Can Ağdelen, Kemal Yıldırım, Ahmet Paşa,  4,5 puan

6- 10 Görkem Yalovalı, Hüseyin Serbülent, Halil Tozakı, Barçın Özcem, İbrahim Genç 4 puan

Tüm sıralama için: http://chess-results.com/tnr542623.aspx?lan=8&art=1&rd=6

Aşağıdaki konum 6ncı turdan, Serhun ile Paşa’nın maçından. Beyazlarla oynayan Haluk Ramon Serhun, açılıştan çok iyi çıkmasına karşın, Paşa karşısında bu üstünlüğünü koruyamadı. Zaman sıkışmasının da etkisiyle oyunun son anlarında iki tarafında karşılıklı hatalarından üstün çıkan Ahmet Paşa oldu. Konumda en son beyazlar 39.Ke3? Oynadı ve ardından pes etti. Bakalım siz siyahın 3 hamlede matını bulabilecek misiniz?

Hits: 35

%d blogcu bunu beğendi: